Čvn 26

Vinarós

do Města

Vinarós je krásné přímořské letovisko, které se nachází ve východní části Španělska v provincii Castello. Letovisko se nachází na slunném pobřeží Costa del Azahar a je vzdáleno od Valencie 150 kilometrů směrem na sever.

Historie města

První historická zmínka o obci Vinarós je z roku 1233. Největšího rozkvětu však obec dosáhla v 16. až 17. století, kdy byly postaveny městské hradby. Za rozkvět města může především místní přístav a obchodování s vínem. Začátkem 20. století však přichází velký úpadek, který zapříčinil hmyz phylloxera, který vážně poškodil místní vinice, takže výnosný obchod s vínem zkrachoval. Nová prosperita města přichází až s masovou turistikou, kdy do města přijíždějí turisté z celého světa.

  

Současnostná podoba

V současnosti se může Vinarós pyšnit tím, že je velmi známou rybářskou a turistickou destinací. Za prohlídku rozhodně stojí místní rybářský přístav a krásná promenáda, která je lemována velkým množstvím palem. Na promenádě se můžete posilnit a občerstvit v některé z vyhlášených tapas restaurací, kde vaří opravdu velmi chutně. Za první řadou domů se navíc rozléhá nádherné náměstí Plaza San Augustín, kde se scházení a setkávají obyvatelé města a turisté. Na tomto rušném náměstí se nachází kašna, dětský koutek a banky. Náměstí Plaza San Augustín je tak místem zábavy, klidu, odpočinku i obchodu. Kavárny mají samozřejmě stoly a stolečky na ulici, takže veškerý ruch pulsujícího náměstí můžete pozorovat se skleničkou vína v ruce.

  

Pokud vám vyhládne více, zajděte na pořádné jídlo do restaurace El Taro, což je vyhlášená stylová restaurace v přístavu. Na jídelním lístku najdete zejména lehké italské pokrmy. Dalším tipem je restaurace La Cuina, kde si můžete objednat místní lahůdku Langostinos de Vinarós nebo čerstvé ryby či mořské plody. Posledním tipem je restaurace Marisquería Granada, kde podávají typické rýžové pokrmy.

Pokud budete v centru města, navštivte turistickou kancelář Oficina de Turismo, kde vám ochotně podají veškeré informace o místních památkách.

  

Zajímavosti v okolí

Zhruba 25 kilometrů od Vinarósu je národní park Parc Naturel de la Serra d´Irta, který má celkem přes 7000 hektarů a jedná se o vzácnou mořskou přírodní rezervaci.

 

Napiš komentář